Poradnik inwestora

Poznaj fakty. Oblicz zyski. Inwestuj!

Poradnik inwestora

Dla osób zamożnych dom w górach jest istotnym składnikiem portfela nieruchomości. Coraz częściej jednak decyzja o jego zakupie nie jest tylko zachcianką podnoszącą prestiż i stopę życiową, ale także dobrą lokatą kapitału.

Według ostatniego zestawienia Prime Ski Property Index za 2014 r międzynarodowej firmy doradczej w dziedzinie nieruchomości Knight Frank, za inwestycjami w nieruchomości w ośrodkach narciarskich przemawia obecnie:

 • ograniczona podaż domów,
 • rosnąca globalnie zamożność,
 • spore inwestycje w otaczającą infrastrukturę,
 • łatwiejszy dostęp dzięki nowym trasom lotniczym,
 • popyt na atrakcje turystyczne dostępne przez cały rok.

Także w Polsce odpowiedzią na globalne zapotrzebowanie na miejsca oferujące całoroczny odpoczynek są góry. Ze względu na długi sezon turystyczny mają olbrzymią przewagę nad kurortami nadmorskimi. Popyt na wynajem nieruchomości w górach jest zgłaszany przez klientów praktycznie przez cały rok, a zainteresowanie letnim wypoczynkiem w rejonach górskich rośnie systematycznie od kilku lat.

Ma na to wpływ nie tylko kapryśna pogoda nad Bałtykiem, ale i inwestycje w dodatkowe atrakcje w miejscowościach kojarzonych głównie z wyjazdami zimowymi. Nowo wybudowane aquaparki z basenami i saunami, centra wellness i spa, letnie tory saneczkowe i bobslejowe czy nowe szlaki rowerowe sprawiają, że wakacyjne wyjazdy w góry są coraz milej widzianą alternatywą dla wczasów nad morzem.

Coraz bogatsza oferta atrakcji wspierająca wypoczynek sprawia, że sezon w górach jest mniej uzależniony od pogody, co przekłada się na stabilną politykę cenową obiektów noclegowych. Tym samym w okresie letnim przewagą górskich kurortów stają się konkurencyjne – w stosunku do lokalizacji nadmorskich ceny.

Zakopane poza konkurencją

Fenomenem całorocznego wypoczynku w Polsce jest niewątpliwie Zakopane. Stolica Tatr oblegana jest o każdej porze roku. Ściągają tu tłumnie turyści nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. Rocznie miasto odwiedza ich ok 3 mln osób. Rozbudzona przez młodopolskich twórców i intelektualistów moda na to tatrzańskie uzdrowisko, dziewiętnastowieczne wille i ścisły związek z narodzinami polskiej turystyki górskiej pozwalają na porównania z tradycyjnymi kurortami szwajcarskimi.

To tu w okresie zimowej kanikuły skupia sportowe, towarzyskie i biznesowe życie naszego kraju. W „zimowej stolicy Polski” ferie spędzają czołowi politycy, gwiazdy kina i telewizji, muzycy czy literaci. W tym czasie za nocleg trzeba zapłacić od 150 – 400 zł za dobę, zależnie od standardu lokalu. Jednak zimą, zwłaszcza w czasie sylwestra, nawet 600 zł za dobę, gdyż popyt przewyższa podaż nawet kilkakrotnie.

W sezonie popyt na luksusowe mieszkania jest bardzo duży – obłożenie apartamentów wynosi niemal 100 procent. W najlepszych inwestycjach zazwyczaj pozostają jedynie pojedyncze wolne lokale, przeważnie duże apartamenty z bardzo wysokim czynszem.

O ile o wysokiej atrakcyjności turystycznej Zakopanego świadczą najwyższe w polskich górach ceny noclegów, to o potencjale inwestycyjnym – wysokie ceny nieruchomości.

Przeciętne ceny apartamentów w Zakopanem są porównywalne ze średnim poziomem cen nieruchomości zlokalizowanych w Warszawie lub w najlepszych dzielnicach Krakowa czy Wrocławia. Wysoki poziom cen nieruchomości w Zakopanem powoduje, że na zakup apartamentu w tych rejonach mogą pozwolić sobie tylko najbardziej zamożni klienci i inwestorzy. Za metr kwadratowy trzeba przeciętnie zapłacić w granicach 10 tys. zł.

Duży potencjał inwestycyjny mają też pozostałe polskie kurorty – na kolejnych miejscach znajdują się m.in. Wisła (ok. 6600 zł/m kw.), Krynica-Zdrój (5300 zł/m kw.) i Karpacz (5270 zł/m kw.). Listę zamykają Ustrzyki Dolne (3251zł/m kw.), Świerardów-Zdrój (3243 zł/m kw.) oraz Lądek-Zdrój (2774 zł/m kw.). Tym samym inwestycja w zakup nieruchomości – zależnie od lokalizacji wiąże się z różnym nakładem kapitału.

Jeśli na apartament o powierzchni 45 m kw. w Zakopanem trzeba przeznaczyć ok 470 tys., to np. w Lądku Zdroju tej samej wielkości nieruchomość kosztuje tylko 124 tys. zł

Kalkulując opłacalność inwestycji w apartament wakacyjny bezwzględnie należy wziąć pod uwagę średnie ceny najmu możliwe do osiągnięcia w danej lokalizacji.

Pobierz bezpłatnie cały poradnik

W dalszej części m.in.:

 • Co się sprzedaje?
 • Jakich nieruchomości unikać?
 • Możliwe stopy zwrotu inwestycji
 • Najnowsze trendy w turystyce

Pobierz poradnik

    Chcę otrzymywać newsletter z informacjami o apartamentach
  Call Now Button